Gudstjenester

At gå i kirke forbinder vi ofte med at gå til gudstjeneste.

I gudstjenesten taler Gud til os gennem ord, musik, tegn, handlinger, og vi svarer igen med bøn og sang.

Gudstjenesten er et mødested mellem Gud og mennesker.

 

 

 

05dec kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste

- ved Julie K. Goldschmidt

05dec kl. 11:00
06dec kl. 10:30

Højmesse

2. søn. i Advent

- ved Rachel Wille Christoffersen

06dec kl. 10:30
10dec kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

- ved Rachel Wille Christoffersen

10dec kl. 10:00
10dec kl. 17:00

Børnegudstjeneste

Gudstjeneste i børnehøjde om Sankta Lucia.

Ved Rachel Wille Christoffersen.

10dec kl. 17:00
13dec kl. 10:30

De 9 Læsninger

3. søn. i Advent

 

 

13dec kl. 10:30
15dec kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

15dec kl. 09:00
17dec kl. 10:30

Baunehøj

Musik og sang for beboerne på Syrenen.

17dec kl. 10:30
20dec kl. 10:00

Højmesse

4. søn. i Advent

Radio transmission

- ved Jørgen Demant

 

 

20dec kl. 10:00
20dec kl. 16:00

Christmas Carols

Før jul med engelske Carols.  De engelsk carols og julesalmer er storladne og …

20dec kl. 16:00
23dec kl. 15:00

Julegudstjeneste

Julegudstjeneste - næsten som juleaften.

Ved Rachel Wille Christoffersen og Julie K. …

23dec kl. 15:00
23dec kl. 16:30

Julegudstjeneste

Julegudstjeneste - næsten som juleaften.

Ved Jørgen Demant.

Tilmelding på tlf.: …

23dec kl. 16:30
24dec kl. 14:00

Juleaftensgudstjeneste

Drop-in julegudstjenester á 15 min. varighed, men fyldt med julestemning, julesalmer, …

24dec kl. 14:00
24dec kl. 23:30

Midnatsgudstjeneste

Midnatsgudstjeneste

- ved Rachel Wille Christoffersen

Tilmelding på tlf.: 2384 0305 …

24dec kl. 23:30
25dec kl. 10:30

Højmesse

Juledag

- ved Julie K. Goldschmidt

25dec kl. 10:30
26dec kl. 10:30

Højmesse

2. Juledag

- ved Jørgen Demant

26dec kl. 10:30
27dec kl. 10:30

Højmesse

Julesøndag

- ved Rachel Wille Christoffersen

27dec kl. 10:30
01jan kl. 10:30

Nytårsgudstjeneste

Nytårsgudstjeneste med champagne og kransekage

- ved Jørgen Demant

Tilmelding på …

01jan kl. 10:30
02jan kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste

ved sognepræst Julie K. Goldschmidt.

02jan kl. 11:00
03jan kl. 10:30

Højmesse

Hellig tre kongers søndag

ved sognepræst Julie K. Goldschmidt.

03jan kl. 10:30
05jan kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

05jan kl. 09:00
09jan kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste

ved sognepræst Rachel Wille Christoffersen

09jan kl. 11:00
10jan kl. 10:30

Højmesse

1. søn. e. Helligtrekonger

ved sognepræst Rachel Wille Christoffersen

10jan kl. 10:30
14jan kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

Ved Rachel Wille Christoffersen

 

 

14jan kl. 10:00
17jan kl. 10:30

Højmesse

2. søn. e. Helligtrekonger

ved sognepræst Jørgen Demant

17jan kl. 10:30
19jan kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

19jan kl. 09:00
23jan kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste

ved sognepræst Julie K. Goldschmidt

23jan kl. 11:00
24jan kl. 10:30

Højmesse

Sidste søn. e. Helligtrekonger

ved sognepræst Julie K. Goldschmidt.

24jan kl. 10:30
28jan kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

Ved Rachel Wille Christoffersen

28jan kl. 10:00
31jan kl. 10:30

Højmesse

Septuagesima

ved sognepræst Rachel Wille Christoffersen

31jan kl. 10:30
02feb kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

02feb kl. 09:00
06feb kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste

ved sognepræst Jørgen Demant

06feb kl. 11:00
07feb kl. 10:30

Højmesse

Seksagesima

ved sognepræst Jørgen Demant

07feb kl. 10:30
11feb kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

Ved Rachel Wille Christoffersen

11feb kl. 10:00
13feb kl. 14:00

Fastelavnsgudstjeneste

Fastelavnsgudstjeneste med efterfølgende tøndeslagning

ved sognepræst Rachel Wille …

13feb kl. 14:00
14feb kl. 10:30

Højmesse

Fastelavnssøndag

ved sognepræst Julie K. Goldschmidt.

14feb kl. 10:30
16feb kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

16feb kl. 09:00
20feb kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste

ved sognepræst Rachel Wille Christoffersen

20feb kl. 11:00
21feb kl. 10:30

Højmesse

1. søn. i fasten

ved sognepræst Rachel Wille Christoffersen

21feb kl. 10:30
25feb kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

Ved Jørgen Demant

25feb kl. 10:00
28feb kl. 10:30

Højmesse

2. søn. i fasten

ved sognepræst Jørgen Demant

28feb kl. 10:30
02mar kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

02mar kl. 09:00
11mar kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

Ved Julie K. Goldschmidt

11mar kl. 10:00
18mar kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

Ved Jørgen Demant

18mar kl. 10:00
23mar kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

23mar kl. 09:00
06apr kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

06apr kl. 09:00
15apr kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke

15apr kl. 10:00
20apr kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

20apr kl. 09:00
29apr kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke

29apr kl. 10:00
04maj kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

04maj kl. 09:00
18maj kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

18maj kl. 09:00
27maj kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

27maj kl. 10:00
01jun kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

01jun kl. 09:00
10jun kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

10jun kl. 10:00
15jun kl. 09:00

Laudes

Ved kirkens organister og sognepræst Julie K. Goldschmidt.

15jun kl. 09:00
24jun kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

Tid til eftertanke.

24jun kl. 10:00