Kalender

26jan kl. 10:30

Højmesse

3. søndag efter Helligtrekonger

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

 

 

26jan kl. 10:30
27jan kl. 09:45

Babysalmesang

Mandag 27. januar kl. 9.45

ved musikpædagog Janne Solvang og kirke- og …

27jan kl. 09:45
28jan kl. 09:00

Laudes

Tirsdag 28. januar kl. 9.00

Organist Aleksander Krejniuk

ved Julie K. Goldschmidt

 …

28jan kl. 09:00
29jan kl. 09:30

Legestue

Onsdag 29. januar kl. 9.30 - 12.00

i Sognegården, Stades Krog 9,

ved kirke- og …

29jan kl. 09:30
02feb kl. 10:30

Højmesse

Sidste søndag efter Helligtrekonger

ved Jørgen Demant

 

02feb kl. 10:30
04feb kl. 09:00

Laudes

Organist Aleksander Krejniuk og sognepræst Julie K. Goldschmidt

04feb kl. 09:00
04feb kl. 10:15

Plejehjemsgudstjeneste - demens

Ved sognepræst Julie K. Goldschmidt og organist Aleksander Krejniuk og forskellige …

04feb kl. 10:15
05feb kl. 17:00

Kyndelmissegudstjeneste

Vi tænder lys i mørket med sang, fortællinger og lanterner.

Bagefter varm the og …

05feb kl. 17:00
06feb kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

06feb kl. 10:00
08feb kl. 10:00

Kirkehøjskole - Ej blot til lyst

Tema: "Det hele er bare noget vi leger eller – Ej Blot til Lyst"

Om forholdet …

08feb kl. 10:00
09feb kl. 10:30

Højmesse

Septuagesima

ved Julie K. Goldschmidt

09feb kl. 10:30
13feb kl. 17:00

Troens univers

Vi fortsætter her i vinter studiekredsen om Johs. Værges bog: Det ufærdige menneske …

13feb kl. 17:00
14feb kl. 17:00

Fyraftenskoncert - Bow and Buttons

Duo'en "Bow and Buttons" - violinist Anna Szasz og Dean Delgiusto fremfører J. S. …

14feb kl. 17:00
16feb kl. 10:30

Højmesse

Seksagesima

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

 

 

16feb kl. 10:30
19feb kl. 19:00

Kvindenetværk

19feb kl. 19:00
20feb kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

20feb kl. 10:00
20feb kl. 10:15

Plejehjemsgudstjeneste

Ved sognepræst Julie K. Goldschmidt og organist Aleksander Krejniuk og forskellige …

20feb kl. 10:15
20feb kl. 19:30

Litteraturkreds

Torsdag d. 20 februar kl. 19.30: I.P. Jacobsen: Fru Marie Grubbe
(Bogen kan afhentes …

20feb kl. 19:30
21feb kl. 10:00

Film aften i Sognegården - Down by Law

Fredag 21. februar kl. 10

Film: Down by Law

Tankevækkende kultfilm af Jim Jarmusch …

21feb kl. 10:00
22feb kl. 14:00

Fastelavnsgudstjeneste

22feb kl. 14:00
23feb kl. 10:30

Højmesse

23feb kl. 10:30
25feb kl. 09:00

Laudes

Organist Regina Bruun og sognepræst Julie K. Goldschmidt

25feb kl. 09:00
26feb kl. 19:00

AskeonsdagsGudstjeneste

Musikandagt med vekselbøn, aftenssalmer og askekors i panden. Indleder fastetiden.

 …

26feb kl. 19:00
01mar kl. 10:30

Højmesse

1. søn. i Fasten

ved Julie K. Goldschmidt

 

 

01mar kl. 10:30
03mar kl. 09:00

Laudes

Organist Aleksander Krejniuk og sognepræst Julie K. Goldschmidt

03mar kl. 09:00
05mar kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

05mar kl. 10:00
08mar kl. 10:30

Højmesse

2. søn. i Fasten

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

 

 

08mar kl. 10:30
12mar kl. 17:00

Troens univers

Vi fortsætter her i vinter studiekredsen om Johs. Værges bog: Det ufærdige menneske …

12mar kl. 17:00
15mar kl. 10:30

Højmesse

3. søn. i Fasten

ved Jørgen Demant

 

 

15mar kl. 10:30
17mar kl. 09:00

Laudes

Organist Regina Bruun og sognepræst Julie K. Goldschmidt

17mar kl. 09:00
22mar kl. 10:30

Højmesse

Midfaste

ved Julie K. Goldschmidt

 

 

22mar kl. 10:30
26mar kl. 10:00

Godmorgengudstjeneste

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

26mar kl. 10:00
26mar kl. 19:30

Litteraturkreds

Torsdag d. 26. marts kl. 19.30: Tarjei Vesaas: Fuglene

26mar kl. 19:30
29mar kl. 10:30

Højmesse

Mariæ Bebudelsesdag

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

 

 

29mar kl. 10:30
05apr kl. 10:30

Højmesse

Palmesøndag

ved Jørgen Demant

 

 

05apr kl. 10:30
07apr kl. 09:00

Laudes

07apr kl. 09:00
12apr kl. 10:30

Højmesse

Påskedag

ved Jørgen Demant

12apr kl. 10:30
19apr kl. 10:30

Højmesse

1. søn. e. Påske

ved Julie K. Goldschmidt

 

 

19apr kl. 10:30
21apr kl. 09:00

Laudes

21apr kl. 09:00
26apr kl. 10:30

Højmesse

2. søn. e. Påske

ved Cecilia Lotko Pontoppidan

 

 

26apr kl. 10:30
30apr kl. 19:30

Litteraturkreds

Torsdag d. 30. april kl. 19.30: Bernhard Schlink: Højtlæseren

30apr kl. 19:30
05maj kl. 09:00

Laudes

05maj kl. 09:00
19maj kl. 09:00

Laudes

19maj kl. 09:00